تبلیغات

 

توجه به جنبه های گوناگون معماری و تزیینات این بناها بیانگر مدارس قدیمی اصفهان  آن است که ایرانیان همواره به مراکز علمی و توسعه دانش توجه خاص داشته اند.مدارس قدیمی متعددی در اصفهان وجود دارد که در میان آنها مدارس نیماورد، چهارباغ و فرانسوی ها دارای ویژگیهای خاص و چشم نواز هستند. این مدرسه که 'ˈمدرسه سلطانی ' و ' مدرسه مادر شاه ' نیز نامیده ‌شده در زمان سلطنت ' شاه سلطان حسین' آخرین حکمران سلسله صفوی اینجا با حمایت مالی مادر شاه احداث شد. مدرسه فرانسوی ها (کاتولیک ها) در محله سنگتراش ها در سال 1281 شمسی (دو دهه آخر حکومت قاجار) به نام شعبه ابتدایی مدرسه « ستاره صبح» که توسط مسیحیان مذهبی کاتولیک فرانسه با ریاست « پردوموت » در خیابان چهارباغ دایر شده بود تأسیس شد و شروع به کار کرد. یکی از مدارس قدیمی اصفهان مدرسه نیم آورد است که در بازار اصفهان و در یکی ار محلات شهر که به همین نام معروف است قرار دارد. وجه تسمیه مدرسه…

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: مدارس قدیمی، اصفهان، مدارس

 

اصفهان شهر تاریخ و هنر و یکی از شهرهای معروف بازار سنتی اصفهان در ایران می باشد بازارهای ارزان اصفهان که سالانه پذیرای میلیون ها مسافر ایرانی و خارجی می باشد. این شهر زیبا یکی از کلان شهرهای کشورمان بازار اصفهان می باشد که امکانات خوبی دارد، یکی از این امکانات وجود مراکز خرید زیاد با تنوع محصول بالا می باشد.این بازار صنایع دستی اصفهان شهر دیدنی علاوه بر مکان‌ها، آثار و بناهای دیدنی بازار های قدیمی اصفهان و تاریخی و بازارهای سنتی دارای مراکز خرید بسیار شیک و به‌روز زیادی است. افرادی که قصد سفر به این شهر زیبا را دارند، توصیه می‌شود که حتما سری به این مراکز دیدنی بزنند. در این مطلب مهم ترین و بهترین مراکز خرید اصفهان را به  پاساژ انقلاب اصفهان شما معرفی کنیم تا بتوانید با علم به این جریان نتیجه بهتری از خرید در اصفهان بدست آورید.اصفهان علاوه بر  پاساژ انقلاب اصفهان مکان‌های دیدنی و بناهای تاریخی، دارای بازاهای سنتی بسیار زیبایی می باشد که بناهای این بازارها نیز جزو اثار تاریخی بازار بزرگ اصفهان عبدالرزاق این شهر محسوب می شود بازار سنتی اصفهان کجاست که مورد علاقه توریست های خارجی و مسافرین داخلی کشور می باشد. در این بخش مهم ترین بازارهای اصفهان را معرفی می کنیم.این بازار قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بازار اصفهان، با معماری کم‌نظیر است که توجه معماران داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب کرده است. امتداد بازار به مسجد جامع  مرکز فروش لباس سنتی در اصفهان و بازار عریان ختم می‌شود.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: بازار سنتی اصفهان، بازار های اصفهان

 

یک کبوترخانه ی معمولی استوانه ای بوده و از خشت های کبوترخانه های اصفهان حرارت ندیده و اندود گچ و آهک ساخته می شده است. گستره ی قطر مقطع برج ها 10-22 و ارتفاع آنها 18 متر یا بلندتر برج کبوتر خانه ورزنه بوده و می توانسته تا 14 هزار کبوتر را در خود جای دهد. از انجا که بسیاری از حیوانات در پی شکار کبوترها بودند، برج ها مانند قلعه هایی غیر قابل نفوذ ساخته می شدند تا بتوانند کبوترها را از دست شکارچیانشان محفوظ نگه دارند. ابعاد کوچک ورودی کبوترخانه ها نیز مانع ورود پرندگان بزرگی مانند جغد و کلاغ بوده است. نکته ی کبوترخانه  جالب درباره ی این کبوترخانه ها این است که پرنده ها برای زندگی در این برج ها به اسارات گرفته نمی شدند و از روی غریزه در آنها لانه می کردند چرا که ساختار این کبوترخانه ها شبیه صخره ها و شکاف هایی است که کبوترها دوست دارند در آنها لانه هایشان را بسازند، جفت گیری کرده و بچه های خود را پرورش دهند. در این کبوترخانه ها، غذا برای کبوترها فراهم نیست. در طول روز دسته ی کبوترها برای پیدا کردن غذا و آب به بیرون می روند وشب ها دوباره به برج های کبوتری باز می گردند. در هر کدام از این برج ها به خصوص در برج کبوتر خانه اصفهان گاهی تا ۲۵۰۰۰ کبوتر هم زیست می کرده اند و معماری پر دقت آن باعث شده  برج کبوتر ردان اصفهان تا هیچ پرنده ای دیگری نتواند وارد این برج شده و امنیت کبوتر ها را بر  هم زند. وقتی که به داخل این کبوتر خانه ها می روید با لانه های منظم کبوترها روبرو می شوید و جنس این خانه ها از کاهگل است. ساخت برج کبوتر به گونه ای است که در تابستان ها خنک و در زمستان ها گرم باشد.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: کبوترخانه های اصفهان، کبوترخانه

 

میدان نقش جهان که به صورت رسمی با عنوان تحلیل میدان نقش جهان اصفهان میدان امام شناخته می شود، میدان مرکزی شهر اصفهان است و بخشی از یک مجموعه تاریخی میدان نقش جهان به شمار می رود. بازارهای میدان نقش جهان اصفهان آنچه که این میدان را از سایر همتایانش متمایز می کند شکل مستطیلی آن است که با ظاهر دایره ای یا بیضی شکلِ بسیاری از میادین معمول و رایج، تفاوت دارد. این میدان مستطیلی، ۵۶۰ متر و ۱۶۰ متر عرض دارد و یا به عبارت دیگر طول آن با 430 قدم و عرض آن با 160 قدم طی می شود.ورودی بازار اصفهان نیز از همین میدان نقش جهان است که شما را به دنیایی تاریخی و متفاوت دعوت می کند. دور تا دور میدان، غرفه ها یا مغازه هایی وجود دارند که اجناسی ناب از صنایع دستی عجایب میدان نقش جهان را ارایه می دهند و با کالاهای شان چشم شما را به خود خیره می کنند. همه چیز آن قدر شگفت و دیدنی است که فراموش می کنید به درون بناها قدم بگذارید و دوست دارید زمان بیشتری را شاهد این زیبایی ها باشید. شاید به خاطر همین است که نیمکت های سنگی نیز در میدان وجود دارند تا بر روی‌شان بنشینید و برای لحظاتی غرق در جریان زندگی مردمان ساعات بازدید از میدان نقش جهان اصفهان در نقش جهان شوید.میدان نقش جهان ساخته شده در عصر صفوی گسترده به طول ۵۲۵ متر و عرض ۱۵۹ متر طراحی گردیده است، این در حالی است که در همان دوره میدان دوژ پاریس با طراحی مربعی شکل که هر ضلعش تنها ۱۴۰مترمربع بیش نداشت به فرمان هانری چهارم درسال ۱۶۱۲ میلادی بنا گردید. صنایع دستی میدان نقش جهان اصفهان میدان امام از میدان سرخ مسکو نیز که یکی از گسترده ترین و نامی ترین میدان های جهان بود، گسترده تر است . میدان بزرگ شهر بروکسل بلژیک نیز با اندازه ای ۶۸*۱۱۰ متر از دیدگاه گستردگی کمتر از یک دهم میدان نقش جهان پهنه دارد. در قیاس با میدان کنکورد پاریس نیز میدان نقش جهان از دیدگاه تاریخی برتری دارد معماری میدان نقش جهان و پس از میدان تیان آنکمن در پکن دومین میدان بزرگ جهان به شمار می رود. 

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: میدان نقش جهان، میدان نقش جهان اصفهان

 

آتشگاه کوه‌سنگی اصفهان یا کوه آتشگاه که از آثار تاریخی آتشگاه چیست اصفهان و جاذبه‌های گردشگری اصفهان محسوب می‌شود، دارای دیرینه‌ای طولانی و متعلق به دوره آتشگاه اصفهان ساسانیان است  ساعت بازدید آتشگاه اصفهان. آتشگاه کوه‌سنگی اصفهان در بخش ماربین خمینی شهراصفهان قرار دارد و این اثر را کهن‌ترین میراث اصفهان دانسته‌اند که هم‌اکنون بقایای بنای آن در کوه‌سنگی در ارتفاع 1680 متر قرار دارد.  نام اصیل آتشگاه کوه‌سنگی اصفهان، مِهربین یا دژِ مهربین یا آتشکده  مهربین است و در به طور معمول آتشگاه یا قلعه ماربین نامیده می‌شود. تپه‌ای که آتشگا  خیابان آتشگاه اصفهان روی نقشه ه روی آن قرار دارد مربوط دوره کرتاسه و از جنس سنگ‎های رسوبی است و در پایین‌ترین و بالاترین ارتفاع به ترتیب  1610 و 1715 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. زمان ساخت بنا را قدیم تر از آتشگاه اصفهان رستوران عصر ساسانیان می دانند. مطالعات مؤسسه (ایزمنو IZMEO) قدمت بنای آتشگاه را به دوران تمدن عیلام و حکومتی می رساند که انزان نامیده می شده است. این نظر را مطالعات و پژوهش های انجام شده بر روی آتشکده های بر جای مانده از دوران ساسانی در نطنز و کاشان و یزد و آذربایجان و نائین تأیید میکنند چرا که در آن آتشگاه کوه سنگی روزگاران آتشکده ها را بر روی کوه یا بر فراز تپه نمی ساختند بلکه آتشکده ها در مکانهایی احداث می شدند که دسترسی به آنها آسان باشد بنابراین می  توان با قاطعیت آتشگاه اصفهان را نشانه ای از حضور تمدن های قدیم تر از ساسانی و سلسله های قبل از آن به شمار آورد.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: آتشگاه اصفهان، آتشگاه

 

قدیمی‌ترین بنای تاریخی اصفهان را باید مسجد جمعه مقاله مسجد جامع اصفهان یا مسجد جامع اصفهان تلقی کرد. سیمای فعلی مسجد عمدتا مربوط به اقدامات دوره سلجوقی است، اما تعمیرات و الحاقات آن پلان مسجد جامع اصفهان به دوران‌های بعد به‌خصوص عصر صفویان مربوط می‌شود. گرچه در مسجد جامعه اصفهان کاوش‌های باستان‌شناسی آثاری متعلق به دوران آل‌بویه و قرن سوم هجری باز می‌گردد. در همین کاوش‌ها آثار قبل از اسلام نیز کشف شده است. بخش‌های مختلف مسجد جامع اصفهان که در آخرین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو به فهرست جهانی افزوده پاورپوینت مسجد جامع اصفهان شده است، نزدیک به دوهزار سال شکل گرفته‌ و طی این سال‌ها در حال مرمت یا بازسازی بوده است. در خصوص این بنای تاریخی که اکنون هزاران سال از ایجاد آن می‌گذرد، گفته می‌شود مهم‌ترین طرح‌های توسعه مسجد تاریخی اصفهان در دوران آل‌بویه و پس از آن در دوران حکومت صفویه بر ایران شکل گرفته است.توسط گذرها و معابر پیرامونی مسجد جامع اصفهان pdf ، مسجد با بافت قدیم شهر ارتباط یافته است. از شاخصه شیوه مسجد سازی ایرانیان،  مسجد امام اصفهان  وجود چهار ایوان اطراف میدان می‌باشد که در سایر مساجد نیز رواج یافته است. نام گذاری این ایوان‌ها گنبد تاج الملک مسجد جامع اصفهان بدین گونه است: صفه صاحب در جنوب، صفه درویش در شمال، صفه استاد گزارش مسجد جمعه اصفهان بازدید از مسجد جامع اصفهان در مغرب و صفه شاگرد در مشرق. این ایوان‌ها دارای تزئینات مقرنس ‌سازی و کاربندی می‌باشند. گنبد نظام الملک مسجد جامع اصفهان کاشی ‌کاری‌ها، نمای داخلی صحن مسجد و مناره‌ها مربوط به قرن نهم هجری قمری می‌باشند.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: مسجد جامعه اصفهان، مسجد جمعه، مسجد جامعه

 

مسجدِ اِمام‌، در اصفهان، یکی‌ از مهم‌ترین‌ بناهای  کتیبه های مسجد امام اصفهان عصر صفویه است که‌ پیش‌تر به‌ نام‌های مسجدِ شاه‌، مسجدِ سلطانی‌ جدید و جامع‌ِ عباسی‌ شهرت‌ داشت‌. این بنا از شاهکارهای معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. مسجد امام، نمایانگر اوج مسجد امام اصفهان هزار سال مسجدسازی در مسجد امام اصفهان pdf ایران به شمار می‌رود. سنت‌های شکل‌دهی، آرمان‌ها، شعایر و مفاهیم دینی، نقشه که از انواع قدیمی‌تر و ساده‌تر به‌آرامی کمال یافته، عناصر بزرگ ساختمانی و تزیینات همه در این مسجد، با عظمت و شکوهی که آن را  آدرس مسجد امام اصفهان در شمار بزرگ‌ترین بناهای جهان قرار داده، تحقق و یگانگی یافته است. مسجدشاه که به نام‌های مسجد سلطانی،  مسجد شیخ لطف الله اصفهان مسجد جامع عباسی و از پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به مسجد امام نیز شهرت دارد، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد مسجد شاه و از بناهای مهم پلان مسجد امام اصفهان معماری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در انعکاس صدا در مسجد امام اصفهان قرن یازدهم هجری است. مسجدِشاه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۰۷ به‌عنوان پاورپوینت مسجد امام اصفهان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. آن همراه با میدان نقش جهان، به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.معمار این مسجد استاد علی‏اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب‏علی بیک الله بود و خوشنویسانی تحلیل مسجد امام اصفهان چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد رضا امامی، محمد صالح امامی در آن کتیبه ‌نگاری کرده ‌اند.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۹ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: مسجد امام اصفهان، مسجد امام

 

طرح این مسجد هم زمان با اجرایی شدن نقشه‌ی چهار باغ و باغ هزار جریب ریخته شد و طی ۱۸ سال و در دوران شکوفایی معماری صفوی به بهره برداری رسید. این مسجد مسجد شیخ لطف الله pdf به دستور شاه عباس و به افتخار ورود شیخ لطف‌الله جبل عاملی ساخته شد. وی روحانی شیعه آن زمان بود و مانند شیخ عکس مسجد شیخ لطف الله بهایی، توسط شاه عباس از لبنان به ایران مهاجرت کرده بودند. به سبب آن که حکومت مسجد شیخ لطف الله صفوی، یک حکومت مذهبی بود و به اسلام و خصوصا مذهب شیعه بهای زیادی می‌دادند، علمای این مذهب را نیز تکریم می‌کردند. از سوی دیگر مسجد شیخ لطف الله به زبان انگلیسی شیخ لطف‌الله پدر زن شاه عباس هم بود. بنا به همین دلایل، درمحل زندگی شیخ این مسجد برای عبادت اهل حرم و خود شیخ بنا نهاده شد و در کنارش نیز یک مدرسه برای تدریس این دانشمند برجسته ساخته شد که امروزه آثاری از آن باقی نیست. در دوران صفویه این مسجد زیبا را با نام‌های مسجد صدر و فتح‌الله نیز می‌شناختند.  دلیل نداشتن مناره مسجد شیخ لطف الله کتیبهُ سر در مسجد شیخ لطف‌الله به خط ثلث علیرضا عباسی دز سال 1012 قمری است و معمار و بنای مسجد، استاد محمد رضا اصفهانی بوده است که نام او در داخل محراب مسجد  مسجد شیخ لطف الله اصفهان در دو لوحهُ کوچک آورده شده است.قلّه‌ آن‌ نیز به‌ کلاهکی‌ منتهی ‌می‌شود که‌ با کره‌هایی‌ منظم‌ تزیین‌ شده است‌، محراب‌ از یک‌ طاق‌ دندانه‌ دار تشکیل‌ شده که‌ بر فراز آن‌ نقوش‌ ظریف‌ اسلیمی‌ نقش‌ بسته است‌.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۹ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: مسجد، مسجد شیخ لطف الله اصفهان، مسجد شیخ لطف الله

 

موزه چهلستون در شهر اصفهان رتبه دوم را بین موزه های ایران بعد از کاخ گلستان دارد. این بنا که از دوران صفویه در اصفهان باقی مانده که از لحاظ معماری یکی از باشکوه هزینه ورودی چهل ستون اصفهان ترین بناهای آن زمان به شمار می رود. اشیایی که در این موزه وجود دارد، از نوع باستان شناسی موزه چهل ستون و مردم شناسی بوده و همچنین آثاری مثل نسخ خطی، نگارگری و ظروف کاربردی و تزیینی متعلق به دوران عکس چهل ستون اصفهان اسلامی در آن دیده می شود. بعضی اوقات در سال نمایشگاه های دوره ای مختلف هم برگزار می شود.در سال ۱۳۴۳ ه . ش به منظور تعمیرات اساسی کاخ چهلستون اشیاء و اموال فرهنگی موقتاً به تالار اشرف (واقع در ضلع جنوب شرقی کاخ چهلستون) منتقل گشت و حدوداً پنج سال از این تالار به عنوان (موزه تالار اشرف) استفاده شد.  آثاری موزه چهلستون اصفهان عکس مانند سر در مسجد قطبیه و سر درهای زاویه درب کوشک و آثاری از مسجد درب جوباره و مسجد آقاسی که بر دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ نصب شده است. شهر اصفهان از جمله شهرهایی است در ایران که غرق هنر و تاریخ می باشد. شهری که قدم زدن در کوچه و خیابان های آن احساس قدم زدن در سالن های یک موزه را می دهد. موزه چهل ستون اصفهان شهر اصفهان معروف به  نصف جهان بوده که خوب انصافا هم این اسم برازنده ی آن می باشد. در کوچه ها و خیابان های این شهر عشق و هنر موج می زند. خلاصه که از بودن در این شهر شما هرگز خسته نخواهید شد. الی گشت در سفری به شهر اصفهان لیستی از موزه های شهر اصفهان را جمع آوری کرده است. با ما همراه باشید.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۹ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: موزه چهل ستون، اصفهان، چهل ستون

 

این کلیسا به نامهای سن سور و آمنا پرکیچ نیز نامیده می شود بزرگترین کلیسای جلفا است. این کلیسای با شکوه در سال ۱۰۱۵ هجری قمری برابر ۱۶۰۵ میلادی در اراضی باغ زرشک کلیساهای اصفهان احداث شد و پس از ۵۰ سال در سال ۱۰۶۵ هجری قمری برابر ۱۶۵۵ میلادی توسعه یافت و به صورت کلیسای وانک ساعات بازدید امروز در آمد. این کلیسا دارای گنبدی عظیم و دیوارهای رفیع و طاقهای بلند و زیباست که در حال حاضر محل اقامت خلیفه ارامنه ایران و هندوستان می باشد. در گوشه حیات کلیسا برج ناقوس زیبا و بزرگی ساخته شده که بر چهار ستون سنگی استوار است. در گوشه دیگری از این حیاط و روبروی برج ناقوس ستون بلندی از سنگ یادبود ۱/۵ میلیون نفر ارمنی ساخته شده که در سال ۱۹۱۵ میلادی قتل عام شده اند. در صحن حیاط کلیسا چند نفر از ارامنه مشهور از جمله چند اسقف اعظم و نمایندگان سیاسی کشورهای اروپایی که در اصفهان در گذشته اند به خاک قیمت بلیط کلیسای وانک اصفهان سپرده شده اند. اولین ساختمان این کلیسا در سال ۱۶۱۰ ساخته می‌شود که بعد از آن در سال هزار و ششصد و سیزده کاملاٌ ساخته می‌شود این کلیسا در سال هزار کلیساهای شهر اصفهان و ششصد و شصت و شش با نقاشی مزین می‌شود و کاشیهای دیوارهای آن بین سالهای هزار و ششصد و پنجاه و یک و هزار و ششصد و شصت و شش به تدریج نصب می‌شود این کلیسا بدون ستون برپا شده است .کلیسای هاکوپ را می توان قدیمی ترین کلیسای اصفهان دانست. کلیسایی از خشت و آجر که نمای بیرونی آن کاهگلی و بسیار قدیمی است. این کلیسا که در سال ۱۶۰۷ میلادی با طرحی صلیب مانند ساخته شد، بعدها با تخریب قسمتی از آن، طرح صلیب مانند خود را از دست داد.

 

+ نوشته شده توسط Gardeshberimiran در دوشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۹ قبل از ظهر، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
برچسب‌ها: کلیسا، کلیسا های اصفهان، کلیسا وانک